1. O godz. 8-9 rano zabezpieczono płytami bramę wejściową.
2. Personel kobiecy, przeważnie postronny, odmówił się od ciężkich prac zabezpieczających, powołując się na chorobę serca itd.
3. W nocy z 7/8 VIII 44 ustalono dyżury na dachach.
4. P. Peszyńska sypie wciąż nowymi pomysłami, robiąc z siebie bohatera, ale robić — mówi — nic nie może, bo ma chore serce. W wykonywaniu również tylko przeszkadza.
5. Strzelanina w dalszym ciągu.
6. Z domu nr 31 naprzeciwko Bki z rana kradziono materiały z barykady na umocnienie bramy swego domu. Czynnie przeciw temu wystąpili:
Noskowski[1], Peszyńska, Pendelska-Kulikowska[2] i inne, ale to mało co pomogło.
7. O godz. 14-ej przybyła matka p. M. Stopczańskiej[3] z Kajtusiem.
8. P. Peszyńska dała 2 kg swojej kaszy jęczmiennej do kuchni.
9. O godz. 14-ej – 15-ej wizyta okręgowego komendanta OPL, por. Rapackiego Mokot[owska] 39 m. 7.
10. Zebranie OPL o godz. 19 wieczorem. Informacje. Zaprzysiężenie kap. [nieczytelne] OPL. Na jutro zebranie informacyjne.
[1] Edward Noskowski, ojciec Ireny Noskowskiej, oficera AK, rozstrzelanej na Pawiaku w 1943 r. Wg relacji E. Skierkowskiej „przybył on do Warszawy tuż przed Powstaniem, by zobaczyć się z córką. Żona i starsza córka już nie żyły — stracił je w innych okolicznościach. Przez cały czas Powstania ukrywałyśmy starannie, że Irena nie żyje, tłumacząc, że jest w akcji poza Warszawą i nie może tu wrócić. Prawdy dowiedział się dopiero po Powstaniu — wkrótce zmarł. Podczas Powstania staruszek pracował dzielnie na terenie Biblioteki, nie lękając się kuł i ognia”. Zapisy dzienne z okresu powstania …, s. 426; więcej zob. E. Skierkowska, dz. cyt., s. 408-409.
[2] Aleksandra Pendelska-Kulikowska, lekarz dentysta, córka Feliksa Pendelskiego.
[3] Maria Stopczańska (1904-1972), bibliotekarka, pracownik biblioteki dla dzieci Biblioteki Publicznej.